BENDE VARIM NEDİR?

‘Ben de Varım’ projesi, öncelikle deprem bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’deki kadın girişimcilerin ve özellikle birçok kadın çalışanı bir araya getiren kadın kooperatiflerinin ürettiği çeşitli gıda ürünlerini ŞOK mağazalarında satışa sunarak, ŞOK Marketler olarak kadın girişimcilere ekonomik destek sağlamayı amaçladığımız bir projedir.

ŞOK’TA BEN DE VARIM!

“Bir gün bunu biri yapacaktı ama ŞOK Marketler yaptı.”

Bu sözler Adana Çukurova Başak Kadın Koperatifi’nden Duygu Hanım'a ait.

ŞOK Marketler olarak, 2019’dan bu yana kadın iş gücüne önceliklerimizden biri yaparak kadınların ekonomideki yerini daha da yükseltmek için çalışıyoruz. Şimdi de Türkiye’nin dört bir yanındaki kadın kooperatiflerinden güç alıyor, kadınların el emeği ürünlerini hiçbir kâr amacı gütmeden mağazalarımızda siz müşterilerilerimizle buluşturuyoruz.

Biz, kadınların gücüne güç katmaya devam ediyoruz.

Kooperatiflerimize ve bizimle bu yola çıkan tüm kadınlarımıza teşekkürler.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Kadın kooperatifleriyle iş birliğiyle hem kadınlara iş hayatında fırsat eşitliği sağlanmasına ve kadınların üretime katılmalarına hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu projeyle kadınların hane ekonomilerine ve yerel istihdama da destek sağlanacaktır.
Kooperatifleri seçerken kooperatifin üretim kapasitesi, ürün gamı ve çeşitliliği, kooperatife üye kadın sayısı, sağlayacağımız desteğin bölgedeki istihdama katkı sağlayıp sağlamayacağı, üretilen ürünlerin sürdürülebilirliği, ürünlerin ŞOK mağazalarında satışa uygun olup olmaması gibi kriterler değerlendirilmektedir. F
Şu an itibarıyla Hatay ve Ankara Beypazarı'ndan ürün alınmaktadır. Proje ilerledikçe ürün alınan kooperatif ve şehir sayısının artması planlanmaktadır.
Şu anda iş birliği yapılan iki kooperatif; Hatay Altınözü Kadın Kooperatifi (Hazek) ve Beypazarı Kınalı Eller Kadın Kooperatifi’dir.
Şu an itibarıyla 23 çeşit ürün tedarik edilerek seçili ŞOK mağazalarında satışa sunulmuştur. Bu ürünler arasında kurabiye grubu, zeytin, zeytinyağı, coğrafi işaretli ürünler (nar ekşisi, kabak tatlısı, incir reçeli, zahter vs.), ev tipi makarna çeşitleri, Beypazarı kurusu, tarhana ve sebze kuruları bulunmaktadır.
Ürün seçiminde yerel ve coğrafi işaretli ürünler ile kadın emeğiyle üretilen çeşitler tercih edilmektedir. Ürünlerin kalitesi ve sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olmasına önem verilmektedir.
Ürünler; ilk etapta İstanbul’da konum, reyon uygunluğu, müşteri talebi gibi konulara bağlı olarak belirlenen 100 mağazada satışa sunulmuştur. Bu sayının zaman içinde artması ve öncelikle başka büyük şehirlerde de ürünlerin mağazalarla buluşması hedeflenmektedir. Sürecin sürdürülebilir olması ve üreticilerimizin üretim kapasitesine uygun olması da çok önemli bir kriterimizdir.
Ürünler mağazalarımızda özel stantlarda, üzerinde bilgilendirme yazısı olan kırmızı teşhir sepetlerinde satışa sunulmaktadır. Büyük mağazalarımızda ise benzer şekilde özel raf oluşturulmaktadır.
Şu anda ilgili ürünlerin Cepte ŞOK üzerinden satışı bulunmamaktadır. İlerleyen dönemde Cepte ŞOK hizmeti veren mağazalarımızda bu ürünlerin online satışının da yapılması planlanmaktadır.

ALIŞVERİŞE BAŞLA

Yıldız Holding